::  Kontakt: Naoisz do nas!  :: Co nowego ? :: Aktualności ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

  


Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej jest zgromadzeniem zakonnym, habitowym, na prawie papieskim, o działalności zewnętrznej, apostolskiej i misyjnej. Siostry składają śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz prowadzą życie siostrzane we wspólnocie - zgodnie z Konstytucjami. Życie sióstr Opatrzności Bożej jest inspirowane przez charyzmat Matki Założycielki Antoniny Mirskiej (1822-1905).

Słowa św. Ignacego Loyoli: "Wszystko na większą chwałę Boga" stały się przewodnim hasłem Zgromadzenia.

W roku 1946 Zgromadzenie zostało zmuszone przez władze sowieckie do opuszczenia Lwowa - swojej kolebki, co uniemożliwiło jakąkolwiek posługę na zagarniętych ziemiach wschodnich.

Obecnie dom generalny znajduje się w Grodzisku Mazowieckim przy ul. Okrężnej 33. Obowiązki przełożonej generalnej pełni Matka Antonina Kasjaniuk.

Siostry pracują w Polsce i poza granicami kraju. Podejmują pracę jako zakrystianki, organistki, przedszkolanki, katechetki, kucharki, pielęgniarki itp.

Prowadzą również:

• specjalny ośrodek wychowawczy dla dziewcząt (Przemyśl)

• dom dziecka (Łąka koło Rzeszowa),

• domy dla dziewcząt i kobiet specjalnej troski (Wodzisław Śląski, Wielka Wieś, Łąka)

• oraz dla osób starszych w Irenie koło Zaklikowa.

Działalność sióstr rozprzestrzenia się również poza granice Polski. W chwili obecnej siostry pracują w Japonii, Kamerunie, Szwajcarii, we Włoszech i na Ukrainie.

Siostry Opatrzności Bożej są obecne w naszej parafii od 27 stycznia 1955 r. Siostry zajmują się dbaniem o Sanktuarium – posługa zakrystianki. Katechizują też dzieci i młodzież. Jedna z sióstr pracuje w kancelarii parafialnej. We wspólnocie przebywa również siostra emerytka.

Dziś w sanktuarium pracuje 5 sióstr w różnych obszarach apostolskiej posługi: w zakrystii, kancelarii parafialnej, w katechezie młodzieży i dzieci.

Siostry mieszkają w części klasztornej Sanktuarium. Każdego dnia gromadzą się na modlitwach wspólnych w kaplicy, by u Boga wypraszać potrzebne łaski oraz dziękować i trwać w uwielbieniu Pana.


Zobacz także:

Historia Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej

Historia pracy Sióstr Opatrzności Bożej w Janowie Lubelskim


GALERIA ZDJĘĆ:

powrót

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. (0-15) 872-01 11

Kancelaria parafialna tel. kom. 884 733 594
(C) 2001-2014