::  Kontakt: Naoisz do nas!  :: Co nowego ? :: Aktualności ::  Ogłoszenia  :: Wykaz stron :: 

 

 

 

 

SŁUŻBA OŁTARZA - MINISTRANCI

powrót do wspólnot

„Ministrare” (z łaciny) znaczy „służyć”. Zatem ministrant jest członkiem ludu Bożego, który w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełnia posługę pomocniczą w sposób określony przepisami Kościoła. Przy parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela gromadzi się duża chłopców. Łącznie jest 80 ministrantów i 25 lektorów. 20-tu następnych chłopców, jako kandydaci, przygotowuje się do służby ołtarza. Każdego ministranta obowiązują dyżury w sprawowaniu posługi (trzy razy w tygodniu) oraz spotkania w grupach, co dwa tygodnie. Raz w miesiącu odbywa się zebranie ogólne wszystkich ministrantów. Każda asysta, czyli grupa ok. 15 ministrantów ma swojego patrona. Są nimi: św. Stanisław Kostka, św. Dominik Savio, św. Alojzy Gonzaga, św. Jan Berchmans i św. Farsycjusz.

Za wzorową służbę ministranci wynagradzani są wspólnymi wyjazdami na obozy  i spotkania rekolekcyjne do Momot czy Radomyśla. W czasie takich rekolekcji ministrant zdobywa stopnie ministranckie w zależności od wieku i przygotowania do danego stopnia. W czasie takich wyjazdów chłopcy uczą się samodzielności oraz pogłębiają swoja wiarę w Boga.

Ministrantem nie jest się tylko w kościele. Jest się nim wszędzie – w domu, w szkole, na podwórku. Tam swoją postawą i zachowaniem ministrant powinien dawać świadectwo swojej miłości do Boga poprzez wypełnienie Jego przykazań. W codziennym życiu swoja postawą udowadnia sobie i innym, że jego postępowanie jest takie, jakiego życzyłby sobie Pan Bóg.

Wszystkich chętnych chłopców, którzy pragną zostać ministrantami, serdecznie zapraszamy na spotkania dla kandydatów w poniedziałki o 16:00 lub do opiekuna ks. Adama Stachowicza.

Zapraszamy, PRZYBYWAJCIE!!

Nasza strona internetowa

poprzednia

następna

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela
23-300 Janów Lubelski, ul. Szewska 1, tel. (0-15) 872-01 11

(C) 2001-2004 Webmaster